Tokhi se hudbě aktivně věnuje už od dětství. Působí jako perkusionista (hráč na bicí nástroje) v řadě hudebních projektů. Má za sebou řadu úspěchů na české i mezinárodní scéně. Jako perkusista a hráč na etnické bicí nástroje spolupracoval s mnoha umělci z celého světa, namátkou:

 • Karel Gott
 • Jana Koubková
 • Vlasta Redl
 • Ilona Csáková
 • Laura a její tygři
 • UDG
 • Pavel Fajt
 • Emil Viklický
 • 100 °C
 • Shahab Tolouie
 • Feng Yun Song
 • Vesna Caceres
 • Ondřej Ruml
 • Work – Shop & More (legendární Hiram Bullock a Freda Goodlett)

a další.

Kromě čistě hudebních aktivit pořádá jako Drum Circle Facilitator:

Založil bubenický orchestr Groove Army fungující na principech slavných světových samba kapel z brazilského Rio de Janeira. Každý měsíc má několik koncertů na území ČR i ve světě.

V současné době vystupuje s projekty:

Tokhi & the Groove Army www.facebook.com/TokhiGrooveArmy?ref=ts&fref=ts
DrumCircle www.tokhi.cz/drumcircle

S těmito skupinami procestoval velkou část Evropy, navštívil New York v USA, v rámci výstavy EXPO 2010 vystoupil v Číně. Koncertoval ve vyprodaných halách i na evropských stadionech. Je vyhledávaným studiovým hráčem a uznávaným muzikantem na české i zahraniční scéně.

Díky svému nadšení, vizáži a talentu je využívaný pro kampaně i jiné mediální spolupráce. Například pro Kytary.cz a kampaň mBank – velkolepou roadshow k příležitosti 5tiletého výročí působení mBank na českém a slovenském trhu.

vybubnujto-iphone

Tokhi také působí jako firemní a sponzorovaný hráč výrobců hudebních nástrojů MeinlKytary.czKorg a Boomwhackers. Firma Balbex (výrobce bubenických paliček) vyrábí speciální paličky podle jeho návrhu s podpisem, tzv. Artist Signature Series – prodávají se po celé Evropě). Tokhi také vyrábí vlastní signované nástroje a oblečení ve spolupráci se švédskou, portugalskou a polskou firmou.

Mezi Tokhiho učitele patří mistři oboru z USA, Itálie, Afriky, Dánska nebo Německa.

 • Holger Mertin (Kolín nad Rýnem) – body percussion, improvizace
 • Janos Crecelius (Berlin) – rytmy západní Afriky, djembe a basové bubny
 • Aldo Ferrara (Řím) – afro-kubánské nástroj (congas, bongo, timbales, maracas)
 • Hearn Gadbois (New York) – nástroje blízkého východu a severní Afriky (darbuka, dombek)
 • Assaf Seewi (Londýn) – konzultace
 • Arthur Hull – zakladatel moderní formy DrumCircle, světově proslulý perkusionista a facilitátor

Je také autorem hudebních testů na perkuse a různé bicí nástroje pro odborný časopis určený muzikantům a hudební veřejnosti (Muzikus). Natáčel video testy pro Jamstage.cz a je spoluautor hudebního videoblogu WOO na populární internetové televizi Stream.cz

Vedl semináře v Německu a USA o rytmu a historii bicích nástrojů. Hrál na lekcích flamenca v tanečních studiích Naboso a Peňa Flamenca. Patří mezi uznávané hudebníky přes flamencové rytmy a nástroj zvaný cajon.

S různými projekty byl na všech důležitých místech v ČR – Pražský Hrad, Žofín, Sál velké Lucerny, O2 Arena, Státní Opera v Praze …

Workshopy, lekce, semináře

Tokhi nabízí nejrůznější formy workshopů, seminářů a programů pro jakoukoliv skupinu, akci či teambuilding. Záleží jen na domluvě, jak po časové, tak i obsahové stránce. V každém případě teambuilding s Tokhim splní na 101 % účel vaší akce!  Hudba lidi spojuje, a když k tomu přidáme zábavný interaktivní program DrumCircle v podobě firemního bubnování, máme pro vás teambuilding, který jste jistě ještě nezažili.

Psychohygiena

Jedná se v podstatě o velmi intenzivní DrumCircle, kde jdou účastníci až k elementárním základům komunikace a buben se tak skoro nepoužívá jako hudební nástroj, ale jako komunikační medium. Součástí je i hra na vlastní tělo (body percussion), celý repertoár her s barevnými trubkami (boomwhackers), pohyb, rytmické hry a další metody. Akce může být naplánovaná až na 4 hodiny, kdy na konci dochází k úplné transformaci skupiny. Účastníci si zvykají na úplně nové role ve společnosti a objevují své rezervy i schopnosti, o kterých dosud nevěděli.

Cajon Workshop

Cajon (čti kachon) je vlastně malou přenosnou bicí soupravou, a proto ho využívají největší kapely na akustické koncerty, hraní na ulicích nebo při zvláštních příležitostech. Pochází z Peru, i když jednou z teorií o jeho vzniku je hraní na bedny s alkoholem v přístavech nebo na dopravních lodích. O slávu tohoto nástroje se postaralo Španělsko, které začalo cajon používat jako doprovodný nástroj flamenca. V rámci workshopu si účastníci projdou techniky hry na cajon, naučí se základní rytmy (rumba, pléna,…), dozví se zajímavosti o historii a vyzkouší si nejrůznější typy i modely cajonů. Součástí semináře je také hra na vlastní tělo (body percussion). Skupinová hra na cajon je nevšedním zážitkem a jedinečným programem v České republice. Tokhi je firemním hráčem jedné z nejlepších firem, která tyto nástroje vyrábí – Meinl.

Tokhi & the Groove Army workshop

Seminář protkaný sluncem a atmosférou brazilského Rio de Janeira to je ta pravá bubenická show. Přivezeme až 20 nástrojů, původem ze slunné Brazílie (surdo, pandeiro, ganza, tamborim, caxixi, caixa) a můžete si vyzkoušet, jaké to je, být jedním z hráčů slavné školy samby tzv. Samba baterria, která se účastní každoročního karnevalu vám připravý nevěední zážitek z originální bubenické show. Díky jednoduchosti jednotlivých partů a částí rytmů se po celém světě věnují různým stylům samby zástupy amatérů a nadšenců. Na konci workshopu budete skutečně schopni zahrát jako jedna velká bubenická kapela. Důležité totiž je, co vzniká, když všichni v kolektivu plní svou roli, respektují načasování, okolí a hrají, když mají. Až pak se z Vás stane fungující těleso plné energie a síly.

DRUMCIRCLE

Skupinové bubnování neboli metoda DrumCircle je jednou z nejstarších forem rozvoje týmové spolupráce. Vše vzniklo už v době Mezopotámie, kdy jednotlivé kmeny společně bubnovaly při nejdůležitějších oslavách, rozhodnutích a událostech. U takových setkání bubny sloužily pro koncentraci, pozornost, k souhře a společnému zážitku – tím se rozvíjela schopnost naslouchat, stmelit kolektiv, uvolnit napětí, vzájemně se podporovat a věřit ostatním.

Buben je nejstarší nástroj lidské komunikace a můžeme o něm říci, že je to i nejstarší neurologický nástroj. Účinky bubnování jsou dokázány mnoha výzkumy. Mezi hlavní výhody a systémy hodnocení patří synchronizace pravé a levé mozkové hemisféry, vyplavení dopaminů a endorfinů (tzv. hormonů štěstí), posílení imunitního systému a uvolnění nahromaděného napětí v těle.

Metoda DrumCircle je forma skupinového bubnování, kdy lidé společně pod vedením zkušeného facilitátora hrají na bubny či jiné perkusní nástroje (barevné trubky boomwhackers) – každá trubička boomwhackers má jiný tón a účastníci tak vidí, že jsou v jednom celku nepostradatelní a každý má svoji roli; dále dřevěné perkuse, zvonce, shakery a chrastidla, které jsou snadno použitelné dětmi již zhruba od tří let jejich věku. Jako partneři boomwhackers máme pro vás až 600 trubiček na vaší párty, firemní akci nebo zábavný teambuilding.

U DrumCircle s Tokhim se nejedná jak by se mohlo zdát o výuku, nýbrž o spontánní vyjádření jedince ve spolupráci s ostatními v kolektivu, kde je kladen důraz především na komunikaci a utužení vztahů ve skupině. Facilitátor “bubeníky” vede, pomáhá jim dostat se společně do kontaktu, spolupracovat s ostatními, respektovat je, naslouchat a věřit jim.